Co robić z dzieckiem w górach gdy pada deszcz?

Pogoda w górach to rzecz, na którą nie mamy wpływu. Odpowiednie przygotowanie się i nastawienie może okazać się kluczowe, aby niekorzystne warunki atmosferyczne nie pokrzyżowały urlopu. Jeżeli rezerwujesz pobyt w górach na ostatnią chwilę na dwa, trzy dni przed wyjazdem, to pogoda w pewnym sensie będzie do przewidzenia, jeżeli jednak robisz to z dużym wyprzedzeniem, to trzeba pogodzić się, że nie zawsze będzie taka, jakiej oczekujemy.


Czy deszcz może pokrzyżować plany urlopowe? Nie daj się zaskoczyć pogodzie

Przebywając w górach z dzieckiem, konieczne jest przygotowanie się na różne warunki atmosferyczne. Zdarza się, że znajdziesz się w górach gdy pada deszcz, który może pokrzyżować Twoje plany urlopowe. Powinieneś mieć więc alternatywę, ale też - mimo niepogody - nie warto zbyt szybko rezygnować z aktywności na świeżym powietrzu. Przecież nie jesteśmy z cukru. Dobra peleryna lub kurtka przeciwdeszczowa, dobre buty z membramą lub gumiaki pozwolą aktywnie spędzić czas.

Niewielki deszcz nie może być przeszkodą, by wyruszyć na poszukiwanie kolorowych i nietypowych kamieni, liści czy szyszek. Dzieci bardzo lubią takie zabawy, a zbieranie pamiątek z górskiej wyprawy może dostarczyć im wiele radości. Można też zorganizować zabawę w poszukiwanie skarbów, podczas której dziecko będzie musiało odnaleźć ukryte w okolicy przedmioty.

 

Spacer w górach w czasie deszczu

Jeśli deszcz nie jest zbyt uciążliwy, można również wybrać się na niewielki spacer po okolicy, wyposażając dziecko w odpowiednią odzież i obuwie przeciwdeszczowe. Podczas spaceru można zwrócić uwagę na zmieniającą się wodę w rzekach, strumieniach i kałużach, oraz na roślinność, która nabiera intrygującego wyglądu podczas opadów deszczu. Deszcz w górach to szansa na spotkanie salamandry, więc to doskonała okazji do wspólnej wędrówki w celu poznania fauny Beskidu Niskiego.

 

Co robić w górach, gdy opady deszczu są intensywne?

Istnieje wiele możliwości spędzenia czasu, które można wykonywać z dzieckiem podczas intensywnego deszczu w górach.

  • Pierwszą opcją jest udanie się do pobliskiego schroniska lub karczmy, gdzie można schronić się przed deszczem i zrelaksować przy gorącej herbacie lub kawie. Często w takich miejscach organizowane są różnego rodzaju zajęcia dla dzieci, takie jak warsztaty rękodzielnicze czy gry planszowe, co pomoże utrzymać dziecko zajęte i zadowolone.

  • Warto rozglądnąć się w okolicy za ciekawymi muzeami czy skansenami w których z łatwością spędzicie czas chroniąc się przed deszczem. W Beskidzie Niskim świetnym miejsce na taki wypad na deszczowe dni jest Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu czy skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku.

  • Niewątpliwą atrakcją jest także zwiedzanie cerkwi w Beskidzie Niskim. Możliwość wejścia i zwiedzania cerkwi wewnątrz oraz przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi obiektami sprawia, że taka forma spędzania czasu może zając nam sporo czasu.

  • Innym sposobem na zagospodarowanie czasu z dzieckiem podczas deszczu w górach jest czytanie książek. Pobyt w górach stanowi doskonałą okazję, by zapoznać dziecko z literaturą górską i przyrodniczą. Warto zabrać ze sobą kilka ciekawych książek, które pozwolą na oderwanie się od rzeczywistości i wciągnąć w magiczny świat opowieści.

  • Fajnym pomysłem jest także skorzystanie z kolorowanek. Na stronie: https://www.trasadlabobasa.pl/kolorowanki można znaleźć wiele tematycznych kolorowanek związanych z poszczególnymi regionami. Kolorowanki te można wydrukować lub zająć się kolorowaniem online. Mniejsze dzieci w wielu przedszkolnym z chęcią się takiemu zajęciu oddadzą.

 

O co zadbać w górach w czasie deszczu

W górach najważniejsze jest bezpieczeństwo. Sam deszcz nie musi być naszym wrogiem. Jeżeli jednak opadom towarzyszą wyładowania atmosferyczne lub silny wiatr to koniecznie należy natychmiast poszukać bezpiecznego schronienia. W czasie deszczu ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim wyposażeniu i bezpieczeństwie podczas spędzania czasu z dzieckiem w górach. Należy zawsze zadbać o odpowiednie ubranie, obuwie i ekwipunek, tak aby uniknąć przemoknięcia, a w konsekwencji i przeziębienia.

Wnioskując, mimo deszczu w górach można znaleźć wiele sposobów na aktywne spędzenie czasu z dzieckiem. Warto być przygotowanym na różne warunki atmosferyczne i mieć pomysły na zajęcia, które dostarczą zarówno radości, jak i edukacji.

Podziel się:

pokaż wszystkie aktualności