Wysowa-Zdrój

Wysowa-Zdrój to uzdrowisko położone w Beskidzie Niskim, w dolinie rzeki Ropy, na obszarze Gór Hańczowskich, w niewielkiej odległości od granicy ze Słowacją. Dzięki występowaniu wód leczniczych już od początku XIX w. chętnie odwiedzane było przez kuracjuszy co wpłynęło na jej rozwój: oczyszczono źródła, powstały łazienki, wybudowano hotele, wille i pensjonaty. Wraz z uzyskaniem statusu Uzdrowiska nadanego w 1882 r. przez Namiestnictwo Galicji we Lwowie nastąpił gwałtowny rozwój miejscowości i odnotowano wizytę 2000 kuracjuszy rocznie pragnących skorzystać z dobrodziejstw eksploatowanych wód mineralnych. W tym czasie napełniano już rocznie około 16 tysięcy butelek i taka wielkość produkcji utrzymywała się do końca XIX wieku.

Wysowa nie miała jednak szczęścia do rozwoju. Najpierw hamulcem było powstanie linii kolejowej do konkurencyjnej Krynicy, później I i II wojna światowa, które spowodowały wiele zniszczeń, a na koniec w latach 1945-47 dzieła upadku dopełniły masowe wysiedlenia ludności łemkowskiej.

Uzdrowisko Wysowa-Zdrój Widok z Biawany

Wysowa-Zdrój jest znanym i cenionym uzdrowiskiem. Dysponuje wartościowymi wodami mineralnymi o zróżnicowanych właściwościach wydobywanymi z 12 ujęć. Najpopularniejsze z nich to: Józef, Franciszek, Henryk. W Wysowej-Zdrój znajdują się sanatoria, a w ostatnich latach wybudowano wiele pensjonatów. Ozdobą uzdrowiska jest pięknie położony Park Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych, amfiteatrem oraz Parkiem Wodnym.

W rejonie Wysowej-Zdrój ciągle jest cicho i spokojnie. Pod tym względem Uzdrowisko Wysowa jest wyjątkowe. Nawet w szczycie sezonu znaleźć można miejsca, w których nie spotkamy nikogo. Piękne trasy spacerowe, dobrze oznakowane szlaki piesze, konne i rowerowe, wiele zabytków architektury drewnianej oraz cmentarze z okresu I wojny światowej powodują, że chętnych do uprawiania turystyki przybywa. Rozwój ten jednak jest zrównoważony.

Polecane noclegi w Wysowej-Zdrój i okolicy:

Gospodarstwo SIWEJKA
Ropki 20, 38-316 Wysowa Zdrój
tel. 690 55 18 30
email: siwejka@gmail.com
www.siwejka.pl

Podziel się: