Dzieci nad wodą w górach

Beskid Niski to wyjątkowe miejsce dla tych, którzy chcieliby połączyć pobyt w górach z pobytem nad wodą. W Beskidzie Niskim jest pięknie położone jezioro zaporowe - Klimkówka. Można także wypocząć nad rzeką lub potokiem.

Nad rzekę z dziećmi

Obszar Beskidu Niskiego należy do dorzecza Białej, Ropy, Wisłoki, Jasiołki, Wisłoka i Osławy. Wszystkie te rzeki biorą swój początek w górach, więc początkowo wiją się jako wątłe strumyki by wraz z upływającymi kilometrami nabrać mocy. Rzeki te wspaniale snują się dnem rozległych dolin zachęcając do wypoczynku nad nimi. Pobyt nad rzeką w Beskidzie Niskim jest bezpieczny dla dzieci. Rzeki i potoki płyną leniwie i zwykle, ze względu na niewielka ilość wody, nie stanowią zagrożenia nawet dla maluchów.

Rzeki w przeciwieństwie do górskich potoków płyną najczęściej dnem rozległych dolin i są łatwo dostępne. Dno i brzegi kamieniste zachęcają do przebywania nad nimi. Budowle z kamieni, tamy czy puszczanie okrętów z kory moga zapewnić wiele atrakcji nad wodą.

Doskonałym przykładem takich rzek są Biała, Ropa czy Wisłoka. To nad ich brzegami znajdziecie wiele miejsc w których możliwe jest "twórcze" przebywanie. Doskonałym przykładem może być zakole Wisłoka koło Nieznajowej gdzie uworzyło się pokaźnych rozmiarów rozlewisko zachęcające do kąpieli czy miejsca na rzecze Ropa w Blechnarce, Wysowej i Hańczowej gdzie z łatwościa znajdziecie dogodne dojścia.

Na terenie Beskidu Niskiego znajduje sie także wiele strumieni, brodzenie po których jest nie lada atrakcją dla starszych dzieci. Strumienie te często znajdują sie w głębokich wąwozach eksplorowanych głównie jesienią przez grzybiarzy. W takich miejscach z łatwościa natkniemy się na sarny i inne dzikie zwierzęta.

 

Rzeka BIAŁA to prawobrzeżny dopływ Dunajca, do którego wpada w okolicach Tarnowa. Ma łącznie 101 km długości. Źródła Białej znajdują się na północnych stokach Lackowej, Ostrego Wierchu, Białej Skały oraz Dzielca. Zebrawszy wody z szerokiej niecki źródłowej za Banicą płynie na północ osiągając Grybów. Na swoim "beskidzkim" odcinku - od źródeł do Grybowa na przestrzeni 18 kilometrów rzeka Biała pokonuje około 500 metrów różnicy poziomów płynąc naturalnym korytem, dzięki czemu jest prawdziwym rajem dla małych ssaków, ryb i ptaków.

Rzeka ROPA wypływa z południowych stoków Jaworzynki (869 m) oraz spod szczytu Płaziny (825 m) i Jaworu (723 m), a przed Wysową spływa w kierunku dna doliny. Minąwszy Hańczową przedziera się między grzbietami Suchej Homoli z lewej strony i Kiczery z prawej. W Uściu Gorlickim łączy się z potokiem Zdynia i tworzy niezwykle malowniczo położony Zalew Klimkówka o którego walowach poniżej. Jak wiele podobnych górskich rzek i potoków brzegi i dno Ropy są kamieniste i w wielu miejscach łatwo dostępne.

Rzeka Ropa Wysowa-Zdrój Hańczowa

Dalej na wschód od Gór Hańczowskich stanowiących zachodnią część Beskidu Niskiego znajdują się rzeki Wisłoka, Jasiołka i Wisłok. Rzeka WISŁOKA sięga źródłami głównego wododziału karpackiego w okolicy na południe od Radocyny.  Wisłoka płynie częściowo przez Magurski Park Narodowy, przepływając przez Krępną płynie do Żmigrodu i na pogórze Jasielskie. Rzeka JASIOŁKA sięga źródłami głównego grzbietu karpackiego na stokach Kanasiówki (823 m) i Weretyszowa (742 m). Zebrawszy liczne strumienie płynie ku Jaśliskom, a następnie dociera do Dukli u podnóża Cergowej. Rzeka WISŁOK podobnie jak Jasiołka ma źródła na zboczach Kanasiówki, lecz od strony północno-wchodniej.  Na odcinku aż do Beska rzeka żłobi sobie kręty i urwisty jar, jeden z najoryginalniejszych przełomów beskidzkich. Jest to przełom regresyjny, który utworzył się w plejstocenie w wyniku przepiłowania wzgórz pod Beskiem przez jakąś inną rzekę i przechwycenie wód Wisłoka. W rejonie Sieniawy zbudowana została w 1977 roku zapora i powstał zbiornik wodny Sieniawa.

Dzieci nad Zalewem Klimkówka

Jezioro Klimkówka

ZALEW KLIMKÓWKA jest to zbiornik zaporowo-retencyjny w miejscowości o takiej samej nazwie utworzony na rzece Ropie w 1994 roku. W pobliżu zalewu znajdują się miejscowości: Łosie, Uście Gorlickie, Wysowa, Ropki. Woda w zbiorniku jest wykorzystywana do wytwarzania prądu. Poza funkcjami przyrodniczymi i krajobrazowymi zbiornik pełni funkcje: rekreacyjne, przeciwpowodziowe, oraz jest źródłem wody pitnej.

Nad Zalewem Klimkówka możliwe jest wypożyczenie sprzętu pływającego (rowerki wodne, kajaki, łódki) oraz uprawianie windsurfingu (położenie między górami sprawia, że panujące tu wiatry są dodatkowo wzmacniane, co zapewnia świetne warunki do żeglowania). Nad zalewem możliwe jest wędkowanie. Zachęcamy także do kąpieli w tym czystym górskim jeziorze.

Wody spiętrzonego jeziora zalały całość terenu zabudowanego dawnej wsi Klimkówka oraz dawną drogę z Ropy do Uścia Gorlickiego. Nowa szosa została poprowadzona po lewym brzegu doliny, wysoko ponad taflą wody.

Powstanie zalewu w Klimkówce wiąże się z nowymi funkcjami turystyczno – rekreacyjnymi terenów wokół jeziora oraz całego Beskidu Niskiego. Wybrzeże pomiędzy szosą a jeziorem jest stopniowo zagospodarowywane, niestety, dość chaotycznie. Na cyplu położonym ok. 1 km od zapory znajduje się ośrodek wypoczynkowy z przystanią, wypożyczalnią sprzętu wodnego (jezioro jest strefą ciszy: używanie sprzętu motorowodnego jest zabronione), kąpieliskiem i obiektami gastronomicznymi. Tam również posterunek WOPR i policji wodnej.

Zalew w Klimkówce jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców i turystów w rejonie Wysowej Zdrój i Gorlic. Zaplecze socjalne nad zalewem ograniczone jest do minimum. Nie ma kabin do przebierania, toalet, pryszniców. Uboga w tym rejonie jest także oferta gastronomiczna. Brakuje wyznaczonych miejsc parkingowych. Te niedogodności zapewne dla wielu z Was zrekompensują wspaniałe widoki i niewielka ilość plażowiczów w środku tygodnia nawet w szczycie sezonu.

Nad zalewem jest kilka wypożyczalni sprzętu wodnego. W zdecydowanej większości jednak jest to sprzęt mający swoje lata świetności już dawno za sobą, ale uczciwie trzeba przyznać, że jest on zadbany i czysty.

W tym rejonie istnieje atrakcyjna baza noclegowa. W niedużej odległości (6 km), w Ropkach znajduje się gospodarstwo Siwejka. Idealne miejsce wypadowe zarówno w góry jak i nad wodę. [więcej>]

 

Budowę zapory została rozpoczęta w latach 70 XX wieku. Zapora wodna znajduje się pomiędzy szczytami Kiczera-Żdżar (610 m n.p.m., na zachodzie) i Ubocz (623 m n.p.m., na wschodzie), które wchodzą w skład tzw. Pienin Gorlickich. Zalew ciągnie się na długości ponad 5 km, z cofką dochodzącą pod Uście Gorlickie. Linia brzegowa jest dość urozmaicona, wzdłuż brzegu znajduje się szereg małych zatoczek. Brzegi północno-wschodnie są strome, w większości zalesione, natomiast południowo-zachodnie – niskie i łatwo dostępne z szosy z Gorlic do Uścia Gorlickiego.

Wody spiętrzonego jeziora zalały całość terenu zabudowanego dawnej wsi Klimkówka oraz dawną drogę z Ropy do Uścia Gorlickiego. Nowa szosa została poprowadzona po lewym brzegu doliny, wysoko ponad taflą wody.
Powstanie zalewu w Klimkówce wiąże się z nowymi funkcjami turystyczno – rekreacyjnymi terenów wokół jeziora oraz całego Beskidu Niskiego. Wybrzeże pomiędzy szosą a jeziorem jest stopniowo zagospodarowywane. Na cyplu położonym ok. 1 km od zapory znajduje się ośrodek wypoczynkowy z przystanią, wypożyczalnią sprzętu wodnego (jezioro jest strefą ciszy: używanie sprzętu motorowodnego jest zabronione), kąpieliskiem i obiektami gastronomicznymi. Tam również posterunek WOPR i policji wodnej.

Podziel się: