Krynica-Zdrój

Zdecydowanie największym ośrodkiem uzdrowiskowym w rejonie jest Krynica Zdrój. Znana jest od połowy XVI w. z istnienia wód mineralnych, lecz prawdziwy rozkwit jako uzdrowisko przeżyła w II połowie XIX w., kiedy to po zbudowaniu bitej drogi z Muszyny stała sie łatwo dostępnym kurortem. W tym okresie powstały główne budynki zdrojowe, z których większość przetrwała, do dziś: Łazienki Mineralne (1866), kryta pijalnia (1872), Łazienki Borowinowe (1880), Stary Dom Zdrojowy (1889) oraz liczne stylowe wille i pensjonaty. W 1909 r. geolog Rudolf Zuber odkrył w Krynicy na głębokości 810 m jedną z najsilniejszych szczaw alkalicznych w Europie, która nazwana została od jego nazwiska wodą Zuber. W 1911 r. dotarła do Krynicy kolej co przełożyło się na kolejny wzrost popularności.

Krynica doczekała się poważnej modernizacji po I wojnie światowej. W 1919 r. część istniejących budynków odrestaurowano. Wybudowano wówczas m.in. Nowy Dom Zdrojowy i Nowe Łazienki Mineralne. Powstało wiele obiektów sportowych, a Krynica stała się ośrodkiem sportów zimowych (odbyły się tu mistrzostwa świata w hokeju na lodzie i mistrzostwa europy w saneczkarstwie). Wybudowano skocznę narciarską, tor saneczkowy, stadion hokejowy, kolej linowo-terenową na Górę Parkową (1937 rok), powstała muszla koncertowa. Rozwój Krynicy obrazuje systematyczny wzrost liczby kuracjuszy - w 1919 r. było to około 10 tys. osób, a w 1938 roku liczba ta osiągnęla pułap blisko 40 tys. osób. II wojna światowa i 6 lat okupacji niemieckiej przerwały dalszy rozwój uzdrowiska.

Krynica-Zdrój jest dzisiaj dużym ośrodkiem lecznictwa uzdrowiskowego i sanatoryjnego. Leczy się tu choroby układu trawiennego i moczowego, układu krążenia i przemiany materii. W mieście znajdują się liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe, a także pijalnie i rozlewnie wód mineralnych i leczniczych. Zimą amatorzy narciarstwa odwiedzają Krynicę aby skorzystać z wielu możliwości jazdy na nartach, Jaworzyna Krynicka (kolej gondolowa), stacja narciarska Słotwiny.

Od 1990 r. we wrześniu odbywają się w Krynicy cykliczne spotkania polityków i przedsiębiorców z Europy Centralnej i Wschodniej pod nazwą „Forum Ekonomiczne" w ramach których odbywa się Festiwal Biegów Górskich.

Podziel się: